Vize ostrova
Zpracování této územní studie bylo zadáno obcí Bílovice nad Svitavou pro účely nalezení strategické koncepce a formulaci investičního záměru obce. Účelem územní studie je návrh, prověření, posouzení a vymezení rekreačního středu obce tzv. Mlýnského ostrova, který z hlediska topografie tvoří srdce širokého okolí.
Územní studie
Územní studie má v této fázi povahu strategického dokumentu a investiční studie významného veřejného prostranství obce. Cílem bylo komplexně nalézt vizi pro jeho stabilizaci a udržitelný rozvoj. Vztahuje se nejen k využití veřejných prostranství, ale je rovněž např. rozšířena o studii využitelnosti objektů Bílovického mlýna (a následně umístění odhadovaného počtu potřebných parkovacích a odstavných stání).
Území studie není aktuálně (červen 2020) zadána jako podklad pro změnu územního plánu, ani nemůže sloužit jako závazný či neopominutelný podklad pro rozhodování v území pořizovatelem, jako např. územní studie, jejíž existence je vyžadována v územním plánu. V budoucnu se však předpokládá její možné využití pro změny v územně plánovací dokumentaci, proto je navržena formou regulativů.
Při tvorbě územní studie bylo k platnému územnímu plánu významně přihlíženo, jedním z požadavků zadavatele bylo se v maximální možné míře vyhnout nesouladu s platnými regulativy obsaženými v ÚP, jelikož se však jedná o studii, jejíž cílem je nalézt novou vizi pro řešené území, jejich dodržení však nebylo vnímáno jako zcela nezbytné.
Časový harmonogram budov Mlýnského ostrova (písmeno B a D: ZŠ a pivovar)
Léto 2023 – potvrzení získání dotace
Podzim 2023 – dokončení prováděcí dokumentace
Zima 2024 – demolice objektu mlýna
Jaro 2024 – zahájení výstavby
Konec roku 2025 – dokončení stavby
2026 – uvedení do provozu
Urbanistická koncepce
Návrh urbanistické koncepce je ovlivněn historickou stavební strukturou a snahou organicky doplnit stávající zástavbu a zvýraznit centrální prostor v obci. Centrální prostor je určen při přestavbách a dostavbách k ochraně a zachování původního rázu. Předpokládáno je zachování výškové hladiny zástavby do 2 nadzemních podlaží.
Charakter obce je převážně obytně – rekreační, z tohoto důvodu ÚP vymezil pouze jednu zastavitelnou plochu výroby s vazbou na stávající areál na západním okraji k.ú.. Stávající výrobní plochy jsou považovány za stabilizované bez možného rozvoje mimo stávající areál.
Obnovení narušené ekologické stability území je řešeno v rámci navrženého ÚSES formou výsadby zeleně a zatravnění.
Vzhledem ke své poloze v blízkosti Brna, velmi kvalitnímu životnímu prostředí a klimatickým podmínkám mají Bílovice předpoklady pro další rozvoj a intenzifikaci bydlení s přiměřeným rozvojem občanské vybavenosti a podnikatelských aktivit. Občané spádují za prací a občanskou vybaveností především do Brna, které je hlavním zdrojem pracovních příležitostí. Dostatek rozvojových ploch pro bydlení, poloha sídla s dobrým spojením s Brnem, příznivé tendence k dobudování technické infrastruktury, přirozené rekreační zázemí, dávají obci předpoklady k rozvoji. Podmínkou je dobudování technické a dopravní infrastruktury a dále dobudování občanské vybavenosti.
Převážná část občanské vybavenosti je soustředěna v centru obce.
Zadavatel
Obec Bílovice nad Svitavou
IČ: 00681581
DIČ: CZ00681581
se sídlem: Těsnohlídkovo náměstí 1000
zastoupeno ve věcech smluvních: Mgr. Miroslavem Boháčkem, starostou obce
ve věcech projektových: Ing. Petrem Novotným, místostarostou obce
Zpracovatel:
P. P. Architects s.r.o.
IČ: 276 89 778
DIČ: CZ27689778
sídlem Slovinská 693/29, 612 00 Brno
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 52322
jednající Ing. arch. Pavlem Pekárem, jednatelem společnosti
Zodpovědný architekt: Ing. arch. Pavel Pekár
Autorský tým: Ing. arch. Pavel Pekár, Ing. Marek Holán – zahradní a krajinářský architekt, Ing. arch. Martina Holubová
Spolupracovali: Ing. arch. Lucie Čechová, Bc. Monika Mozolová, Bc. Lucie Nováková, Ksenia Zharova, Ondřej Tomický, Pavla Nováková
Vodohospodářské stavby: Ing, Zbyněk Holešovský LDH spol. s r.o., Brno